یکی از سوالاتی که اکثرا کسانی که حیوانات خانگی دارند می پرسند این است که بهترین غذا برای حیوانات خانگی چیست زیرا تغذیه ی مناسب برای سلامتی بسیار مهم است.

فعلا پاسخی برای این سوال که بهترین رژیم غذایی برای سگ و حیوانات خانگی چیست پیدا نشده چون این پاسخ در هر حیوان متفاوت است.

طبق گفته ی دیو گیر مشاور حیوانات خانگی ، به گفته ی دیو گیر این شرکت های گایر، هایلندز رنچ ، CO ، سالانه بیشتر از 100 میلیون دلار درباره ی غذای حیوانات خانگی تحقیق و سرمایه گذاری می نمایند. این تحقیقات اولیه شامل راه و روش های جدید و پیشرفته و همینطور قرارداد های تایید شده ی کارایی آنها است.

تمامی تحقیقاتی که به صورت پی در پی انجام می شود برای صاحبان حیوانات خانگی بسیار مفید است چون هر چقدر اطلاعاتمان در این باره بیشتر شود از سگها و حیوانات خانگی بهتر مراقبت می کنیم. همچنین گایر بیان می کند: صرفا گران قیمت بودن غذاها دلیل بر بهتر بودن مواد تشکیل دهنده و کیفیت آنها نمی باشد.

رژیم های غذایی که امروزه بر پایه گوشت وجود دارند بیشتر و بهتر از مواد غذایی هستند که در سالهای قبل در دسترس بودند و محصولات گوشتی و مرغی ، اساس و پایه ای در تغذیه سگ ها محسوب می شوند.

پس در نتیجه یکی از فاکتورهایی که در موقع انتخاب غذای حیوان خانگی خود باید در نظر داشته باشید این است که: رژیم غذایی که می خواهید انتخاب کنید بر پایه گوشت است یا غلات؟ بهترین رژیم غذایی که می توانید انتخاب بکنید رژیم غذایی بر پایه گوشت است. سگهایی که رژیم غذایی مبتنی بر گوشت دارند اغلب از سلامتی خوبی برخوردار هستند به همن خاطر مرغ را که یکی از مواد اصلی در رژیم غذایی سگ ها است توصیه می شود.

متخصص تغذیه دامپزشکی (Dan Carey) از نویسندگان برتر است که مقاله ای به نام Canine and Feline Nutrition و مطالب متنوع دیگری نیز ارائه داده است که باید همه ی کسانی که صاحب حیوانات خانگی هستند مطالب او را بخوانند. وی در شرکت Iams به عنوان محقق کار می کند. تاکید او بر این اساس است که حیوانات خانگی قبل از اینکه تولید مثل کنند باید تغذیه ی مناسب داشته باشند.

در دوران بارداری وزن سگ باید حدودا 5 درصد بیشتر از وزن ایده آل بدنش باشد. در یک سوم پایانی بارداری با بزرگتر شدن توله سگ ها اضافه وزن رخ می دهد که ممکن است این اضافه وزن با عوارضی همراه باشد. مقدار اسیدهای چرب سگ هنگام بارداری باید با رژیم های غذایی مناسب حاوی اسیدهای چرب در سطح متعادل نگه داشته شود.

معمولا سگ های باردار نیاز بیشتری به دریافت کالری از رژیم غذایی متعادل دارند. اگر بخواهید توله سگ های سالم و سگ بهتری داشته باشید می توانید به جای مکمل از رژیم غذایی متفاوتی استفاده کنید.

برای تغذیه ی مناسب باید پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات و ریز مغذی ها مانند مواد معدنی ، ویتامین ها و آنزیم ها در تعادل با یکدیگر باشند. صاحب سگی که رژیم غذایی حیوان خانگی اش را از قبل به طور صحیح ترکیب بندی کرده است خطر را کاهش می دهد.

هنگامی که سگ غذای با کیفیت و تجاری  تغذیه می کند اگر این مواد غذایی طبق درصد مغذی باشد که قبلا گفتیم امکان دارد که باعث از بین رفتن تعادل موادغذایی تغذیه شده توسط سگ شود.

پس در نتیجه باید در مورد رژیم غذایی سگ با احتیاط عمل کرد و امیدوار بود که نسخه ی از قبل و علمی را با فرمولی متعادل بهبود بخشید.

به صاحبان حیوانات خانگی و سگ ها توصیه می شود که به راهنمای برچسب روی مواد غذایی توجه کنند.